|

Масі Найєм, Miller – про Стерненка, Бігуса, Лероса і бізнес

Адвокат Масі Найєм захищає Стерненка, Гео Лероса, Дениса Бігуса, а його адвокатське об’єднання MIller веде ще купу медійних справ. Третину своїх справ Міллер ведуть pro bono, тобто безкоштовно. Ми поговорили із Масі про медійність, гроші, нерукопожатних клієнтів і взагалі про юридичний ринок.

Масі Найєм Miller Бігус Лерос
gadiuk

Запитання: Діма Гадомський
Пруфрід: Оля Панченко
Ілюстрація: Катя Цібере


Про тебе

Хто такий насправді Масі Найєм без юридичних регалій?

Хлопець, який мріє, що його собака буде жити вічно, що він напише книгу в стилі Генрі Міллера, сильно любити свою близьку людину… А у вільний від цього час зможе рятувати світ, безкоштовно. Щоб довести, що він таки мав право народжуватись.

Ти закінчив Соломонів університет у 2007. Miller ти створив у 2012. Чим ти займався до того? Бо у Лінкедіні немає інфи.

З 2006 року грудня я пішов працювати до батька свого друга. Ми з цим другом вчились в п’ятому класі, потім в Технічному ліцеї (фізмат). Я був інхаус юристом в компанії по керуванню мережами Козирної Карти. З початку помічником юриста, а потім вже став керівником департаменту. 

Згодом мене забрали вище, до мажоритарного співвласника мережі Кірімова Ігоря Борисовича (в кримінальному світі прізвисько Татарін). Тоді зробили мене представником акціонера в раді акціонерів. Я відповідав за переоформлення часток після виводу одного з акціонерів. 

Пізніше, до речі, ми займались захистом одного з об’єктів, який рейдерив Янукович. Це земля на парковій. Тоді я зміг провести реорганізацію шляхом виділення і зекономити порядку 3 млн грн (за курсом 8 гривень).

Як ти вирішив створити Міллер?

Тодішній роботодавець вирішив поставити в керування своїм бізнесом свого сина. Він, м’яко кажучи, погано керував, і в нас були конфлікти. Тоді сказав Кірімову, що я йду і створюю свою компанію. Тоді навіть прилетів в Крим, це був 2012 рік, серпень. Погодив із ним, що виходжу зі справ. Але трішки пізніше він попросив вести далі його справи вже як моноклієнт. Я погодився. 

Фактично рішення прийняв остаточно в небі над Кримом. Я сидів в літаку, уявив собі як це буде прекрасно. І с посмішкою заснув на 40 хвилин.

Охарактеризуй себе як лідера: ти авторитарний, демократичний, експертний, надихаючий, чи щось інше, хз які вони там бувають за шкалою Черняка.

Я був дуже авторитарним, нестриманим і лютим. Але мене дуже змінила армія і наш колектив. Мені здається, що я грозний демократ із диким бажанням надихати.

Ти кримінальний адвокат чи судовий адвокат?

Я кримінальний адвокат. Судовий адвокат – то скоріше хобі, яке розвиваю. Поясню: в криміналі мені просто, особливо там де є реальні загрози для Клієнтів. Ну тобто це не битовуха. А судовий адвокат, бо мрію бути прикладом адвоката, у якого є композиція в виступах, є стратегія, і вона не бридка, а та, що заслуговує на повагу. 

Тільки ми пропишемо політики до Білої Книги компанії, де врегулюємо загальні принципи поведінки кримінального адвоката в справах, я буду йти звідти.

Що таке Біла книга? Це конституція Miller?

Так. Майже. В нас в компанії створено вісім книг. В них є своя логіка: Фундамент компанії, Стратегія компанії, Органограма, Гайдбук, БІЛА КНИГА Адміністративні питання, БІЛА КНИГА Діяльність, БІЛА КНИГА Взаємодія.

Як тобі вдається постійно возити з собою Бармалея і при цьому не забруднювати свій костюм шерстю?

Ну по-перше, саме тому я не ношу своє чорне пальто, яке так і висить в шафі. По-друге, в нас з ним домовленість: він не пригає на мене зранку і до вечора. Ввечері я вдягаю такий одяг, що мене мало хто може впізнати. Але Бармік вправі його рвати, нападати, залишати шерсть)

Про Miller

Чому така назва? Чому саме Miller? Ні в засновниках, ні в партнерах я не знайшов нікого з таким прізвищем.

Я прийшов додому. Ліг спати. Прокинувся і усвідомив, що хочу так назву, на честь такої людини, за яку віддам дуже багато. Не дам знищити цю компанію і буду стояти до кінця за її цінності. Нагадаю, це були буремні 2012 роки. Коли людині із прізвищем Найєм не заздрив Президент. І зрозумів, що я настільки обожнюю Генрі Міллера, що це має бути саме ця назва.

До речі, перша комерційна пропозиція у нас була на честь трилогії. Сексус (дешевша), Нексус (дорожча) і Плексус.

Це був кінець серпня. Офіс друзів з ліцею, це була рекламна агенція «Баобаб». Ніч, десь перша ночі. Я зібрав їх, аби ми придумали назву. Ми пили, довго. Потім навіть Мустафа приїхав. Думали як назвати. Було різне. Типу «Вайт енд кокс», «Лайтхаус» ітд. Тоді мій друг Женя Берчій сказав, що треба якось назвати по назві якогось улюбленого героя. Десь о шостій годині ранку ми розійшлись так і не придумавши назву.

Хто ви? Монопрактика, бутік чи фулсервіс?

В нас зараз чотири практики. Кримінальна, Корпоративна і судових спорів, Адміністративних правопорушень і Захисту ділової репутації. Ми плануємо стати фулсервіс. Не поспішаємо, але вишукуємо своїх для подальшого розвитку.

Скільки у вас людей, скільки партнерів?

Зараз всього нас 18. І три партнера.

Твої партнери є рівними партнерами, чи у вас різні частки?

Різні.

Скільки ви заробили у 2018 і 2019 роках?

Дивись… з 2015 по 2016 мене не було майже. Я був в армії. На момент початку 2017 року зп була 12 тис грн. Був ад, а не життя. Але в 2018 році ми рік закрили десь приблизно 900 тис грн. чистими. А 2018  – 2 400 000 десь.

Хороший ріст. Майже утричі. За рахунок якої практики ви так виросли?

Корпоративної. Виключно. У нас не було кримінальної до дня смерті Каті Гандзюк.

Хто ваш ідеальний клієнт, в сенсі, опиши портрет вашого якірного клієнта, фізичної чи юридичної особи?

В нас є Клієнт. Ми з ним знайомі з 2009 року. Живе в Ізраїлі. Приїжджає раз на місяць. Ми коротко звітуємо і він летить назад. А, ні… ще просить трішки посидіти з ним. Говорить вишуканою мовою. Розповідає про старий Київ, про кримінальні розборки. Але й про життя розповідає. Я відпочиваю із ним під час звітів. Але й він нас пару разів жорстко перевіряв іншою юридичною компанією.

Його плюс в тому, що він ставить задачу. Можливо не чітко, та ми уточнюємо. І потім він нас не турбує. Ми робимо все, що в наших силах. І він ніколи не змінював свого рішення. От нещодавно ми повертали йому майно, яке в нього незаконно забрали. До нього дзвонили, казали що адвокати Miller тиснуть авторитетом (а адвокат в тій справі – Яна Мороз, вона дуже світла і тендітна дівчина, але дуже серйозна). А він їм коротко дав зрозуміти, що має все бути так, як кажуть адвокати, і без нас не веде перемовини.

Тобто Клієнт, який довіряє. Тобто ідеал: є задачі і довіра. Не без торгу за ціну послуг, але завжди це дуже адекватний торг.

Кого б ти не взяв у клієнти ніколи?

Якщо поіменно, то таких як Венедиктова, Янукович, Луценко Юрій, Порошенко Петро. Якщо по цінностях, то ті, хто реально причетні до корупції або причетні до порушення територіальної цілісності України.

Хто ваші основні конкуренти?

Ти, вибач за зухвалість. Але в нас є один дуже суттєвий мінус: ми аналіз конкурентів дали на аутсорс. Я особисто не хочу знати, хто наші конкуренти. Мені страшно, що таким чином ми можемо заразитись шаблонами мірки. Розумієш про що я? Бо я відчуваю, що якраз ти можеш це зрозуміти.

Ну камон, ми перетнулися на одному, ну максимум на двох клієнтах. У нас немає кримінальної практики. З ким ви реально перетинаєтеся? Клієнт вибирає між Miller і ким ще?

Нас трішки принижує, що це Баррістерз. Але ще були у нас від Василя Кисиля (не один Клієнт). Також приходили від інших відомих компанії, але тільки я скажу від яких  – одразу буде відомо що за Клієнт. А тоді вже порушу адвокатську таємницю.

Приходили, до речі, не стільки і не тільки тому що у нас експертиза. Але тому що ми відкриті. В нас реально відкриті відносини із Клієнтом. Це не банківська юридична компанія із скритими платежами в кінці місяця, коли Клієнт жахається. Ми про все домовляємось одразу і чесно. І коли бачимо, що Клієнт не потягне –  попереджаємо його про це, перевіряємо ще раз. Проводимо зустрічі. Змінюємо оплату або шукаємо їм інших адвокатів, аби сами не вести.

На якому софті ви працюєте: чати, CRM, ERP, таск менеджери, білінгові системи… і розкажи нарешті, чому Бітрікс 24 зло?

Зараз нам буде дуже боляче, так. Але ми останні місяці допрацьовуємо на Бітрікс24. Чому боляче? Тому що це російськи софт. Ми в процесі переходу на власний софт. Але він в розробці.

Насправді він не зло. Зло – бо я так відповів на питання Олі Веретільник. Це наш адвокат, який мені дуже цінний в нашій компанії. Вона ж і наша слабкість, бо розумію, що вона нам дуже важлива (до речі, вона веде найгучніші справи… в неї нереальна ефективність і аналітичний мозок). Оля дуже творча. Їй дуже складно було звикнути до Бітрікс24. Але зараз, мені здається, вона звикла і ій це зручно.

Масі Найєм, Miller - про Стерненка, Бігуса, Лероса і бізнес
Масі і Бармалей Масійович Найєм

Далі ще буде питання про Олю) Ну а поки скажи, справа Стерненка  – це про боно?

Виключно про боно. Я б за неї і не взяв грошей. Не пропонували, але й не взяв би.

Це звісно питання тактики, але навіщо було залучати більше 200 поручителів з шаблонними клопотаннями, якщо можна було обмежитися 10-ма найбільш поважними?

Я не можу коментувати це.

Як багато у тебе про боно, у відсотках по витрачених годинах?

33, 5%

Поясни, для чого тобі так багато про боно. Це прихований піар, чи ти таким чином заробляєш собі репутацію?

Я думаю, що тут два фактори спрацьовують. Власний комплекс: мені важливо, аби я був потрібен для захисту тих, кого образили. І свобода: в про боно справах ти не потребуєш погодження стратегії з огляду на бюджет Клієнта. Ти можеш робити все максимально. Це просто космос.

Колись в інтерв’ю ти сказав наступне “Однією з цінностей нашої компанії є те, що ми робимо все в інтересах держави, у якій ми живемо. Тобто, обираючи між “можна, бо це мені вигідно” і “не можна, бо це шкодить державі”, – ми обираємо друге”. Це було 2 роки тому, щось змінилося?

…Я не святий. Я хочу їсти більше, хочу одружитись і щоб дружині не було соромно за мене, і тому хочу більше заробляти грошей. Тому не йду в політику. Але менше за все хочу, щоб в Україні був привід бодай у однієї людини сказати: ага! оце через тебе Україна втратила мільярд.

Ну тобто держава, її інтереси, інтереси громади – це важливіше, ніж заробити копійку і тобі все життя соромно за ту копійку.

Робота у команді адвокатів. Група адвокатів – це не лише підсилення одне одного, а і зменшення відповідальності кожного. Назви інші плюси і мінуси у роботі групою.

Плюси в тому, що ти можеш розслабитись по тих сферах, де інші слідкують. А свою сферу ведеш дуже уважно. Тобто фокус на власній частині. Це як сектор обстрілу на бойових: ти не рембо відстрілятись за всіх, але стріляєш в одну точку і робиш це гарно. Також плюси – це взаємозамінність. Тобто якщо з кимось щось станеться в справі по Сергію – Сергій не постраждає. А ризик такий є. Як би був, скажімо, мій кумир Андрій Писаренко – його легше було б вбити, ніж терпіти приниження прокурорів від його промов. А так… складніше всіх))

Мінуси – це якщо неорганізованість є. Ми зараз входимо в ще один проект разом із адвокатами Василь Кисиль. Це для нас виклик, але варто зауважити, що нам легше виключно через нереальну чіткість в обговоренні стратегії, прописуванні можливих варіантів розвитку подій. Це мистецтво. Якщо б цього не було – робота у команді була б схожа на хаотичну пальбу Аль Пачіно в останній сцені «Обличчя з шрамом (правильно?)»

Ти готовий робити своїх адвокатів повноцінними партнерами? Що умовній Олі Веретільник потрібно досягти, щоб стати партнером Miller?

В нас є своя процедура входження в партнерство. Серед іншого там є вимоги щодо певної експертизи, скілів роботи із людьми (тут в нас прям дуже все прописано і важливе для партнерів, бо вони працюють із найважливішим ресурсом) і найголовніше  – амбіція. Я, наприклад, хотів би у власній компанії бути виключно адвокатом, який не приймає рішення по компанії. І завдяки нашему Керуючому Партнеру Карині Панченко це вдалось.

Мені здається, що Оля кайфує від своєї роботи. Тобто якби вона сказала нам «хочу, давайте говорити», то ми б відповіли «сідайте, ось наші вимоги і давайте будувати план, як дійти до таких показників».

Якби Miller був музичним гуртом, то що це був би за гурт?

Це був би Queen або Tom Waits для наших з тобою слухачів. Або Nils Frahm або Sainte Vie сучасності.

Ol’55 класика)) — Якби Miller був спортивною командою, то що за спорт?

…Планка. До речі, я вже 33 хвилини стою в ній)) Ні, не кажи що ти здивований)) Бо мій брат стоїть годину!

Ага, а я увесь цей час прес качаю. Ми пройшли половину питань. Пауза потрібна?

Ні) хіба що щоб я збігав за пивом і зняв костюм. Але я можу продовжити))

Піар

Ви дуже відома у ФБ фірма. Активність у ФБ приводить вам клієнтів, чи це більше “підтримуючий” піар?

Не приводить клієнтів. Але одного разу, завдяки Марії Говорухіній і Маші Наседкіній ми усвідомили, що ми закомплексовані. В нас стільки крутих проектів і клієнтів, що дах зривається. Чого ми мовчимо?

І от на початку коронавірусу ми всі вирішили, що це час. Треба говорити про себе. Це важливо в першу чергу для нас і часто –  для Клієнтів.

Масі Найєм, Miller - про Стерненка, Бігуса, Лероса і бізнес
Група адвокатів Сергія Стерненка.

Питання із чятіку. У постах Miller на фб багато стокових картинок/фото із нанесенням логотипу Міллер. Чи купуються усі необхідні права на такі фото/картинки?

Так. Вони куплені із спеціальними правами. У нас цим займається окремо дизайнер. Всі права захищені.

Ти вважаєш сильну репутацію у ФБ своєю унікальною відмінністю від своїх конкурентів і чи додаєш цю послугу у пропоузал клієнту?

Я не вважаю, що у нас сильна репутація у фб. Ну тобто не відчуваю цього. От напиши зараз десь на баг неті, що Масі Найєм нічого не тямить у кримінальному процесі, бо у 2018 році отримав адвокатське. Там буде стільки коментарів негативу, що краще вже стати політиком…

Як показують останні нападки на нас – репутація це наша слабкість. Я це визнаю, бо ми дійсно дуже цінуємо свою репутацію. Вона більше для комфорта жити, працювати і поважати самих себе, ніж для підвищення прайсу. Коли роблять боляче нашій репутації – ми страждаємо, так. Відверто, як великий брутальний вікінг ми падаємо на землю і плачемо від занозі в нозі.

До речі) Ігор Черезов саме у цьому звинуватив мене)) Типу що я лише рік тому отримав свідоцтво. Не важливо, що два роки.. Але …що маємо))

Ти ведеш гучні політичні справи. Яка роль судового піару у цьому процесі? Чи кількість шерів, лайків і коментарів “молодець, чави їх” взагалі впливає на вирішення спору судом?

Коли ми в справі – це значить, що будь які порушення ми будемо робити публічними. Це тільки про публічність процесу. До речі, від цього ми багато губимо Клієнтів, які люблять тишу. Кількість шерів і лайків може вплинути хіба що на тих, хто замовив нападки на нашого Клієнта. Але коментарі того стилю – це гірше за піар)) Це як би мене у якісь справі підтримав Медведчук чи Порошенко. Чи Зеленський)

Які справи ти вважаєш своїми найвидатнішими?

Реорганізація власника землі на парковій алеї. Звільненні Киви з НПУ. Захист Клоузеру. Захист родини АТОшника Арслана Шейхова. Захист професора журналістики Іванова Валерія Феліксовича. Інші всі справи – це не моя заслуга. Це більше про команду наших. Типу захист Комісаренка, організація роботи Мерседес фешн вік, захист іноземних інвестицій словацьких інвесторів, вирішення конфлікту в АйТі Хакен, захист родини Старицьких, виграш справи у Авер Лекс по захисту ділової репутації, захист Гео Лероса, вирішення проблеми що була у Темплейт Монстрз Давіда Арахамії.. Я не можу пригадати всі справи. Але це те, що є в голові.

Not bad)) А можеш назвати справи, які ти чесно програв на позиції?

Так, я не допрацював у справі Шевцов проти мене.

У мене виникає питання щодо Аксону, і певно, не тільки у мене: у нас гучний бренд (у вузьких колах), але де наші видатні проекти, де наші гучні перемоги  у суді? Чи не виникає у тебе подібне враження, що ви у піарі сильні (ви все ж сильні, не скромнічай), але ще не наповнили бренд достатнім змістом?

Це те, про що нам говорила і Марія Насєдківна. Ми коли виграємо, то виглядаємо наче на перегонах виграли у порше, але ми  – альфа ромео. Наче ок, не погано. Але блін.. це ж порше. Нам треба наповнити цей зміст. Дякую за пораду… щиро дякую, бо зазвичай нас бьют, а не радять))

Саме зараз, до речі, ми вже 4 ніч стоїмо на сторожі захисту 98 млн грн інвестиції. Ось-ось вийдемо публічно.

Про юридичний бізнес

На яку іншу професію тобі найбільше схожа адвокатська робота? Тільки не на лікаря, благаю.

На капітана корабля у шторм. Найголовніше – щоб був штурман, який вказує куди плисти, а також ті, хто в трюмі підкидають вугілля.

Чи вважаєш ти реальним не асоціювати адвоката із клієнтом?

Ні.

Тобто цей принцип можна просто забути?

Так. Я поясню: ми в компанії приймаємо рішення, хто буде нашим клієнтом. До нас неможливо зайти з ноги, запропонувати справу, на яку погодять 450 долл за годину. Тому у всіх компаній ті клієнті, на яких вони погоджуються. Все продається, так. У всього є своя вартість. І вартість нашої принциповості може коштувати дорожче дня роботи Біла Гейтса. Я зараз не кручу носом, а реально представляю собі, що умовний Мангер прийде до нас. Я не знаю, якою потворою я маю стати, аби погодитись на будь-які гроші. А хто погоджується – той має право, це його вибір.

Що тебе курвить у юридичному бізнесі України?

Нагороди між собою. А також безмістовність декларування нульової толерантності до корупції. І ще змова великих компаній, які зливають справи між собою. Найбільше курвить те, що в адвокатському самоврядуванні щось відбувається нездорове, і нікому до цього немає діла.

Ну і логічне наступне питання: Ти подаєшся у національні і міжнародні рейтинги?

Ніт) І не буду)) Це потрібно і мотивувало б команду. Але команда й сама розуміє, що це не про реальність. До речі, я готовий щомісячно виділяти гроші із власної зп для того, щоб організувати нормальний рейтинг. І щоб було все дуже відкрито і чітко.

Повернемося до цього якось за пивом. Бо не ти один. Чи є на ринку адвокати, яким ти не потиснув би руку? Хто вони?

Так. Шевчук, Сердюк і Іщенко (адвокат чеченців, що напали на мого брата). Іщенко, до речі, не через те що він адвокат тих хлопців. Там був ще Доманський, якого я дуже шаную і йому залюбки потисну сто разів руку.

Твій особистий топ-5 українських юридичних фірм

Ілляшев і партнери

Аксон Партнерз

DLA Piper

Астерс

Твій топ-5 іноземних або міжнародних фірм і чому?

Baker McKenzie

Егоров, Пугінський, Афанасьєв і партнери

Ще одну не можу назвати. Не можу назвати, бо здам клієнта. Перші – були спільні справи, де ми проти них. Вони круті. Друга – тому що там був Резніков, і тоді в 2012 році почав із ним консультуватись, і так ми потоваришували.

От же той Резніков, всі його люблять. На кого із них ти хочеш, щоб Miller був схожим?

На Пірсон і Хартман.

Чому саме на них?

Вибач, це виключно романтика. Бо там все виглядає дуже продумано. Бо там є місце живому, справжньому. Бо там круті справи. Бо там є принципи. Бо там серед колег є свій мікроклімат. Особливий. Заради того, щоб він був в нашій команді ми витрачаємо безліч часу і дуже багато грошей. Це прям дуже важливо, бо в мене в житті цього не було.

Передостаннє. Куди рухається Miller – ти залишишся у такому складі плюс-мінус, не виключаєш об’єднання із кимось потужним чи рівним чи будеш рости у людях і партнерах?

Ми ростемо в людях і партнерах. І готові до об’єднання із рівними, якщо у нас будуть спільні цінності, чіткі прописані політики і незмінність стратегічних домовленостей бодай на п’ять років.

Ну і останнє питання. Дай поради молодим і дєрзкім адвокатом, як вести полеміку (а.к.а. срачі) у соціальних мережах і не втрачати людської подоби.

  1. Найголовніше – треба усвідомити нащо це? Яка мета того, що відбувається?
  2. Дати собі відповідь на питання «А ким ти хочеш вийти після цього срачу?».
  3. Немає реальних ворогів. Всі люди щось чого роблять через власний інтерес, включаючи тебе і мене. Усвідом в чому його інтерес, твій, і знайди компроміс, або аргументи, які знецінять об’єкт його інтересу.
  4. Виграє той, хто найменш зачеплений емоційно. Якщо відчуваєш, що зачепився емоційно  – вийди зі срачу. Включи мультик шрек з віслюком, там де «ми уже проїхали?». А потім дай відповідь на п. 1 та 2.